Teachable Cost 2022: Complete Pricing Breakdown!!

Teachable is one of the most rapidly growing platforms in the world. What makes it stand out from the crowd is the affordable cost of the plans. If you are a course creator, the platform has a lot to offer. 

According to Teachable, the creators earned a total of $400 million in 2020. They were able to launch 154.500 courses and create 15,000 new coaching products. These numbers have increased tremendously in the year 2022. 

Teachable offers the creators a monthly and annual plan. You can choose either of them according to your needs and budget. Furthermore, paying annually will help you to save approximately up to 25%

With that, let us look at the teachable pricing and plans with the benefits it offers. 

Teachable Cost: In a Nutshell.

If you are in a hurry or don’t have enough time to read the details of the plans, here is a basic table illustrating the Monthly and Annual plans. 

Monthly Plans

The monthly plan is suitable for you if you don’t want to invest in the annual plan and are unsure about the platform. 

Price per FreeBasicPro Business
Month$0$39$119$299
Year$0$468$1,428$3,588
Teachable-Monthly Plans

Annual Plans

Once you earn good revenue from thek courses on Teachable, you can upgrade to the annual plan. It will also help you to save some dollars. 

Price per FreeBasicPro Business
Month$0$29$99$249
Year$0$348$1,188$2,988
Teachable-Annual Plans

Teachable pricing: Free plan

The free plan is the most suitable option if you are a new user. You can test the platform and understand how it works. 

The free plan offers you the benefits of creating unlimited videos and completing courses. You will also get unlimited hosting.

However, you can only provide services to 10 students. Disappointed? , This point is a reminder from the platform that the free plan is just for the test drive. 

The free plan has no transaction fee to create free online courses. But for the paid methods, you will have to pay a $1 fee and 10% of the course price. 

You will also be able to use various integrations like payment processing, student management, a comment section for video lectures, quizzes, and much more. 

Apart from that, you can also use the Teachables back office program. If you are facing some issues or need some help, you can mail customer support. You will surely get the answer to your queries within 24 hours.  

Who is it best for?

The plan is excellent for all users. You will have to upgrade it later once you have ten students enrolled. The free program will help you get acquainted with its functional features. 

You can set up your first online course and assess your teaching style, system, etc. This will help you to increase your reach and tech efficiently in the paid plans. 

Teachable pricing: Basic plan

PlanPrice per monthPrice per payTotal Annual Cost 
Monthly $39$39$468
Annual $29$348$348

The basic plan has a lot to offer, including all the features available in the free program. You will have access to unlimited students, videos, students, and hosting. You can have your custom domain. 

Moreover, you can also provide your customers with coupon codes. The basic plan comes with third-party integrations like email marketing. The plan provides you with two admin users’ access. 

There is a 5% transaction fee on the sale of your courses. You will also have to pay processing fees for national transactions and extra processing fees for international transactions. 

You can also choose the BackOffice service that affiliates for you. You will be charged 2% on each plan for this service. 

Who is it best for?

If you are unsatisfied with a free plan and need extra services like email-marketing integration, custom domain name, and course access to more than ten students, the basic plan will serve you right. 

You can also get the help of your assistant to manage your dashboard and other courses by providing him admin access. This will make your work easier and save time. 

Teachable Pricing: Pro plan

PlanPrice per monthPrice per payTotal Annual Cost 
Monthly $119$119$1,428
Annual $99$1,188$1,188

The pro plan is also known as the professional plan. It is ideal for you if you are earning an air amount of money per month and require additional features to upgrade your sales and the quality of the courses. 

The plan charges you a 0% transaction fee. However, you will still have to pay the processing and the Backoffice service fees. 

Like the basic plan, you can access the unlimited benefits of students, courses, hosting, and video bandwidth. Along with email support, you will have live chat support as well. 

With the help of the pro plan, you can provide your students with a certificate of completion and course compliance. You will also be able to offer graded quizzes and have a look at advanced reports of your students, videos, and courses. 

The pro plan provides an integrated affiliate marketing program in the dashboard. Your affiliates will be paid automatically and charge you the 2% fee. You can assign up to 5 users as the admin user. This will help you to expand your business and save time.  

Who is it best for?

Once you generate enough traffic and get good sales, you can upgrade to the professional plan. You must have completed your course and have attracted a large number of students. 

Access to affiliate marketing is an excellent reason to upgrade to the pro plan. This will help you to boost your sales and increase your profit. 

Teachable Pricing: Business Plan

PlanPrice per monthPrice per payTotal Annual Cost 
Monthly $299$299$3,588
Annual $249$2,988$2,988

The business plan comes with the benefits of all the features on the platform. You will have access to everything at a comparatively lower rate with more advantages. 

You will have access to all the features from the professional plan. You can also create advanced custom designs using the Teachable power editor tool. 

You can assign customized user roles for the admin with access to 20 admin accounts. You will also be able to teach with the help of group coaching calls. 

A business plan is a great option when you have started earning a good amount from the courses you have created on the platform. It is a package full of features and accessibility.

Who is it best for?

The business plan is suitable for you if you are not satisfied with the offerings of the pro plan. You must choose the plan if you need more features like Power editor and coaching group calls. 

The plans come in handy when you have to provide admin access to more than five users. You will be able to customize their access according to their work. 

Comparison of different subscription plans.

The following table provides you with a detailed comparison of all four plans. 

FeaturesFreeBasicProBusiness
Monthly Cost$0$39$119$299
Annual Cost$0$29$99$249
Transaction fees on sales$1+10%5%0%0%
Admin User12520
Courses1UnlimitedUnlimitedUnlimited
Unlimited studentsYesYesYesYes
Integrated website and builderYesYesYesYes
Custom domainNoYesYesYes
Direct integrationsNoYesYesYes
Public API NEW!NoNoYesYes
Advanced theme customizationNoNoNoYes
Integrated payment processingYesYesYesYes
Tax handlingYesYesYesYes
Referral marketingYesYesYesYes
Email marketingNoYesYesYes
Affiliate marketingNoNoYesYes
Advanced Reporting NoNoYesYes
Email supportYesYesYesYes
Private communityNoYesYesYes
Launch acceleratorNoYesYesYes
Live chatNoNoYesYes
Live group coachingNoNoYesYes

Final Thoughts On Teachable Cost

I recommend you start with the free plan and slowly upgrade the plan according to your growth. I found teachable to be one of the best course-building platforms.

You can also use these courses as a source of your passive income. Once you have gathered enough traffic and increased your sales, you can convert it into a full-time job.

Teachable has helped many course creators and teachers during the covid-19 pandemic to create their source of income. 

The integrated tools and other features make the process much easier and simple. We recommend you choose the business plan if you want to enjoy the benefit of Teachable. 

I hope that this article was helpful to you. You might have understood all the plans and pricing of Teachable. So, which plan you liked the most, and which one are you picking?

FAQs: Teachable Cost

Do you have to pay to use Teachable?

If your needs are not fulfilled by the free plan, you will have to upgrade your plan. Apart from that you will have to pay transaction fees and some other fees for the paid courses. 

Is teaching on Teachable worth it?

Yes, teaching on Teachable is definitely worth it. It provides you will all the required features and integrations to make your work easier. Moreover, you can create unlimited courses and video lectures on teachable. 

Is the Teachable platform free?

Teachable offers a free plan. With the help of a free plan, you can test the platform. You will be able to add ten students to your course. You will be allowed to create only one course in the free plan. 

How can I get Teachable courses for free?

Teachable 0offers a 14-day free trial to the learners. You can test the platform and enroll in the course for free during your trial period. Once your trail is completed, you will be charged for your courses. 

Leave a Comment